Državna revizorska institucija je objavila Godišnji izvještaj o izvršenim revizijama i aktivnostima za period oktobar 2023 – oktobar 2024. godine
Podgorica, 1. novembar 2024. godine - Državna revizorska institucija Crne Gore podnosi Skupštini Crne Gore Godišnji izvještaj o izvršenim revizijama i aktivnostima za period oktobar 2023 – oktobar 2024. godine, koji sadrži pregled nalaza i preporuka iz izvršenih revizija i aktivnosti u izvještajnom periodu.
Državna revizorska institucija je u izvještajnom periodu izvršila 43 revizije od kojih: 29 finansijskih revizija i revizija pravilnosti, 1 finansijska revizija, 4 revizije pravilnosti, 6 revizija uspjeha, 2 revizije informacionih sistema i 1 kontrolna revizija. U revizijama je dala 64 mišljenja i to: 11 pozitivnih mišljenja, 9 pozitivnih mišljenja sa skretanjem pažnje, 20 uslovnih mišljenja i 24 negativnih mišljenja. Ukupan broj datih preporuka iznosi 602 i to 481 preporuka za finansijsku reviziju i reviziju pravilnosti, 9 za finansijsku reviziju, 61 za reviziju pravilnosti, 43 preporuke za reviziju uspjeha i 8 preporuka za reviziju informacionih sistema.
Predmet revizije su osim zakonski obaveznih revizija - revizija Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2023. godinu, revizija političkih subjekata, bile i potrošačke jedinice, javne ustanove, zdravstvena ustanova, viši sud za prekršaje, diplomatska predstavništva. Kroz tematske revizije, Institucija je dala osvrt na sprovođenje jednostavnih nabavki u javnom sektoru, finansiranje vjerskih zajednica iz budžeta Crne Gore kao i na namjensko trošenje sredstava sa budžetske pozicije 431-4 – Transferi nevladinim organizacijama. Revizijom privrednih društava, agencije, fonda i drugih subjekata ukazala na korektivne mjere koje je neophodno preduzeti u cilju unaprjeđenja njihovog rada.
Kroz redovnu kontrolu realizacija preporuka, Državna revizorska institucija je izvršila kontrolu realizacije preporuka kroz reviziju Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore, izvještaje o realizaciji preporuka iz pojedinačnih revizija i kontrolne revizije. Analiza je pokazala da je od ukupno 1312 datih preporuka realizovano 710 preporuka, 192 nije realizovano, 173 djelimično realizovano, 101 je u fazi realizacije, za 92 preporuke se nije mogao utvrditi status, 34 preporuke nijesu primjenjive, dok provjera realizacije 10 preporuka nije izvršena iz razloga što subjekti revizije nijesu dostavili izvještaje o realizaciji preporuka.
Državna revizorska institucija svojim ličnim primjerom pokazuje da upravlja svojim poslovanjem na ekonomičan, efektivan i efikasan način i da odgovara za svoj rad javnosti. To pokazuje činjenica da je u 2024. godini Računski sud Republike Portugala, na zahtjev Državne revizorske institucije Crne Gore sproveo reviziju godišnjih finansijskih izvještaja DRI Crne Gore za 2023. godinu, u kojoj je izrazio pozitivno mišljenje o godišnjim finansijskim izvještajima Institucije za godinu koja se završava 31. decembra 2023. godine.
U pregovaračkom procesu u okviru Pregovaračkog poglavlje XXXII “Finansijski nadzor”, Evropska komisija je u Izvještaju o Crnoj Gori za 2024. godinu istakla da Državna revizorska institucija usvojila i sprovodi svoj godišnji plan revizija na osnovu ocjene rizika i na osnovu jasnih definisanih kriterijuma. Evropska komisija pozdravlja značajan porast broja izvršenih revizija i objavljenih izvještaja o realizacija preporuka u odnosu na prethodni izvještajni period. U cilju poštovanja međunarodnih principa nezavisnosti, koji predstavljaju pravnu tekovinu za pregovaračko poglavlje 32 Finansijski nadzor i očuvanja samostalnosti rada Institucije, Međunarodna razvojna inicijativa (IDI) je u oktobru 2024. godine donijela odluku o pokretanju SIRAM postupka zbog potencijalnih slučajeva prijetnji i rizika po kršenje nezavisnosti i samostalnosti Državne revizorske institucije Crne Gore u odnosu na međunarodne principe 2, 3 i 8 Meksičke deklaracije o nezavisnosti VRI.
Državna revizorska institucija je nastavila sa jačanjem revizorskih kapaciteta za sprovođenje revizija uspjeha kroz učešće u realizaciji paralelnih revizija uspjeha i to na teme – „Uspješnost sprovođenja rodno odgovornog budžetiranja u Crnoj Gori“ iz oblasti Cilja održivog razvoja 5 uz podršku Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN) i pet vrhovnih revizorskih institucija iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije i „Implementacija projekata u vodoprivredi“ uz ekspertsku podršku Nacionalne kancelarije za reviziju Švedske.
Pored revizorskih aktivnosti, a u duhu strateškog podcilja „Jače učešće ključnih zainteresovanih strana u procesu planiranja revizije“, Državna revizorska institucija je održala konsultacije sa Skupštinom, odnosno Odborom za ekonomiju, finansije i budžet i ključnim zainteresovanim stranama – civilnim sektorom, strukovnim udruženjima, akademskom zajednicom i medijima kako bi se upoznala sa njihovim očekivanjima i predlozima tema i oblasti revizija za potrebe analize rizika uoči predlaganja revizija za Godišnji plan revizija DRI za 2025. godinu.
Ocjene međunarodnih nevladinih organizacija pokazuju da Državna revizorska institucija sprovodi revizije na nezavisan i nepristrasan način. Transparency international je u Izvještaju „Transparentnost političkog finansiranja u zemljama Zapadnog Balkana i Turske“ ocijenila Državnu revizorsku instituciju Crne Gore kao instituciju, koja je nezavisna od političkih uticaja i da „djeluje nezavisno u odnosu na druge aktere i da su njene aktivnosti nestranačke, odnosno da ne pokazuju znake pristrasnosti“. U okviru istraživanja Međunarodnog budžetskog partnerstva (IBP) iz Vašingtona o otvorenosti budžeta, Državna revizorska institucija je ocijenjena sa 89 od 100 poena u odnosu na indeks nadzora nad budžetom države.
U oktobru 2024. godine, Institucija broji 83 zaposlena od čega su 66 u potprogramu: Sprovođenje revizija, odnosno 80%, a 17 u potprogramu: Stručni i operativni poslovi DRI - aktivnost: Upravljanje i administracija DRI, odnosno 20%. Institucija je nastavila sa realizacijom Plana obuka za 2024. godinu, organizovanjem ispita za državnog revizora, kao i sa usavršavanjem zaposlenih.
Za realizaciju programskih aktivnosti, Državna revizorska institucija je do oktobra tekuće godine ostvarila budžetsku potrošnju u iznosu od 2,378,998.23 €, odnosno 83.69 %. Institucija će preostala budžetska sredstva utrošiti za nastavak realizacije programskih aktivnosti, koje su prije svega usmjerene na reviziju subjekata koji su predviđeni Godišnjim planom revizija za 2024. godinu, kao i za aktivnosti na praćenju realizacije datih preporuka i sprovođenju aktivnosti na realizaciji Strateškog plana razvoja, a sve uz podršku stručne službe.
Godišnji izvještaj o izvršenim revizijama i aktivnostima DRI Crne Gore za period oktobar 2023 – oktobar 2024. godine je dostupan na zvaničnoj internet stranici Državne revizorske institucije Crne Gore.